Najczęściej zadawane pytania (FAQ) przez naszych klientów.

Wszystkich, którzy planują pokryć dach trzciną, nurtują często różnego typu pytania. Poniżej postaraliśmy się, w przystępny sposób, odpowiedzieć na kilka najczęstszych pytań związanych ze strzechą. Znajdą tutaj Państwo sugestie, podpowiedzi a także informacje obowiązkowe dotyczące dachów z trzciny.

1. Czy dach z trzciny łatwo się pali?

Oczywiście tak jak wszystko na świecie, można podpalić dach i wtedy nawet dach z dachówki spłonie doszczętnie. Jednak z naszego doświadczenia wynika, że dachy z trzciny płoną tylko wtedy gdy jest to celowe działanie.

2. Czy warto zabezpieczyć dach substancjami ochrony przeciw pożarom?

Z naszego długoletniego doświadczenia wiemy, że impregnacja dachu przeciw pożarom jest rzadką praktyką nie tylko w Polsce, ale nawet w Danii czy Holandii, gdzie pokryć trzcinowych jest o wiele więcej. My zawsze odradzamy ponoszenie dodatkowych kosztów związanych z tego typu zabezpieczeniem dachu.

Oczywiście inna kwestią jest impregnacja dachu w obiektach użyteczności publicznej, jak hotele czy restauracje. Tam dla bezpieczeństwa i ze względu na warunki ubezpieczenia tego typu inwestycji, impregnacja jest konieczna. Altana lub dom, naszym zdaniem, nie potrzebują takiej ochrony. Ale jak zawsze pozostawiamy ostateczny wybór klientowi.

3. Ile kosztuje dach z trzciny?

Cena dachu w Polsce kształtują się w granicach 160-200 zł/m2. Na te różnice wpływa przede wszystkim transport materiału (trzciny) do klienta. Oczywiście znajdą Państwo pewnie firmę, która pokryje dach nawet za 120 zł/m2 ale z doświadczenia wiemy, że dachy te wykonywane są przez firmy z bardzo małym doświadczeniem i nie bywają na rynku zbyt długo. W razie reklamacji zazwyczaj telefon tych wykonawców już nie odpowiada. Dlatego profesjonaliści, w swoim fachu, nie zejdą z ceną strzechy poniżej 160 zł.

Trzeba brać również pod uwagę fakt, że dodatkowe elementy takie jak wole oko, balkon czy obróbka komina mogą być dodatkowo doliczone do ogólnego rachunku za dach. Przykładowo, za każde wole oko dolicza się wartość około 3m2 trzciny.

4. Czy strzecha przecieka?

Jak nie będzie padać to nie przecieknie:) To oczywiście żart. Prawidłowo położony dach z trzciny nie ma prawa przeciekać. STRZECHA WOJCIECHA standardowo pokrywa dach na grubość 30 cm. Oczywiście są wykonawcy którzy położą trzcinę o 20. cm grubości, ale z doświadczenia wiemy że taka grubość skraca żywotność dachu.

5. Jak długo poleży strzecha?

Żywotność dachu z trzciny uzależniona jest wieloma czynnikami. Przyjmuje się, że dach powinien przetrwać około 40-70 lat. Oczywiście w zależności od prawidłowego wykonania, otoczenia (ilość drzew do okoła dachu często przyśpiesza narastanie mchów i porostów) jak również wiatru.

Decydując się na dach z trzciny powinniśmy brać pod uwagę zabiegi konserwacyjne takie jak: czyszczenie mchów i porostów (srednio co 2-3 lata), czy tzw. "polerkę" czyli ponowne podklepanie całego dachu wraz z wymianą wrzosowej kalenicy (średnio co 10-15 lat).

6. Czym impregnować dach?

Na Polskim rynku są już preparaty które pozwalają zaimpregnować dach przed porostami i glonami. Można to zrobić już na samym początku eksploatacji takiego dachu, co w znacznym stopniu opóźni narastanie na naszej strzesze porastanie niechcianych gości. Oczywiście z chęcią doradzimy czy wykonamy impregnację takiego dachu.

7. Czy można uniknąć zmiany koloru dachu z trzciny?

Niestety nie ma możliwości utrzymania "złotego" koloru strzechy. Warunki atmosferyczne, którym poddawany jest nasz dach z trzciny, po dwóch latach powodują że trzcina ciemnieje. Większość zdjęć dachów z trzciny wykonywana jest zaraz po wykonaniu pokrycia, dlatego nie zawsze pamięta się o tym, że trzcina zmieni swój kolor.

8. Jak policzyć powierzchnię dachu z trzciny?

Wykorzystując podstawowe wzory matematyczne, można w łatwy i szybki sposób policzyć powierzchnię każdego dachu. Można przyjąć, że prawidłowo pokryty dach trzciną o grubości 30 cm, potrzebuje 10 wiązek trzciny na metr kwadratowy. A więc po ilości trzciny wykorzystanej na pokrycie dachu możemy również określić przybliżoną powierzchnię strzechy.

Trzeba brać pod uwagę fakt, że nie jesteśmy w stanie określić dokładnie ilości metrów kwadratowych, przed pokryciem dachu. Związane jest to z wysunięciem trzciny poniżej krokwi co zawsze dodaje znaczną ilość metrów. Obliczeń powierzchni pokrytego dachu zawsze określa się po wykonaniu strzechy.